Obezitenin Tetiklediği Hastalıklar

21.Yüzyılın en önemli sağlık sorunlarından kabul edilen obezite dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Öyle ki dünyada 1.9 milyar erişkinin fazla şişman, 650 milyon erişkinin de obez olduğu bildiriliyor. Ülkemizde de yaklaşık 16 milyon kişi obezite hastası. Obezite’nin her geçen yıl arttığı da bir gerçek. 2030 senesinde bu oranın ABD’de %47, Meksika’da %39, İngiltere’de %35 şeklinde oldukça yüksek sayılara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Genetik mutasyonlar, rejim, yaş ve fiziksel aktiviteden etkilenen kronik bir hastalık olan aşırı kiloluluk sadece estetik bir mesele değil, vücudun tüm sistemlerini olumsuz yönde etkileyen, bunun sonucunda bir çok hastalığa zemin hazırlayan ciddi bir problem. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Keramettin Şar obezitenin en sık yol açtığı 11 sıhhat sorununu anlattı, önemli bilgiler verdi.

Kilonuz fazlaysa, acıkıyorsanız, aç iken sinirli oluyorsanız, özellikle de yemekten 1-2 saat sonrasında uyku hali oluyorsa, altta yatan niçin insülin direnci veya Tip 2 diyabet olabilir. Meydana getirilen araştırmalara nazaran; vücut kitle indeksi 30 olan hastaların yüzde 31.5’inde bozulmuş glukoz toleransı, kanda insülin yükselmesi (hiperinsulinizm) veya yüksek açlık kan şekeri mevcut. Bundan dolayı zaman kaybetmeden açlık kan şekerinize ve açlık insülininize baktırmayı ihmal etmeyin. Hatta tokluk kan şekeri ve tokluk insülinize de baktırmanızda yarar var.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir